Utrzymanie porządku w domu czy w przedszkolu to nie lada wyzwanie, a nauka dzieci sprzątania zabawek po skończonej zabawie jest niczym niekończąca się walka.

Przede wszystkim jeśli chcemy nauczyć dziecko utrzymywania porządku, to musimy pokazać mu, że sprzątanie jest bardzo naturalną i potrzebną czynnością w codziennym życiu. W przedszkolu już od pierwszych dni wprowadzane są zasady i reguły, wśród których widnieje też zasada porządkowania sali po skończonej zabawie. Warto zaznaczyć, że małym dzieciom trudno przychodzi zrozumienie słowa "porządek". Jednak w miarę upływu czasu i częstotliwości powtarzania czynności słowo "porządek" przerodzi się w codzienny rytuał.

Umiejętność sprzątania dzieci powinny nabywać małymi krokami, sukcesywnie. Oczywiście w procesie tym bardzo często napotykamy niechęć i opór. Aczkolwiek trudności znikną jeśli znajdziemy i zastosujemy właściwe metody.

Poniżej kilka prostych i skutecznych sposobów na walkę z bałaganem:

1. Zamień sprzątanie w zabawę (np. wrzuć do pojemnika wszystkie czerwone klocki);
  2. Określ miejsce (np. zaparkuj samochód na półce);
  3. Nazywaj czynności (np. puzzle połóż w żółtej półce, tam gdzie jest ich miejsce);
  4. Zamień sprzątanie w zawody (np. kto pierwszy zapełni pudełko klockami);
  5. Sprzątanie w rytm muzyki (porządkowanie sali przy muzyce, gdy muzyka cichnie zabawki są na swoim miejscu).

marlena4