"…Tak, książka to przyjaciel mój,

Przyjaciel prawie żywy.

On opowiada cudów moc,

o świcie prawi dziwy..."

B. S. Kossuth  „Wielki skarb”

Ważną role w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat,  odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza. Rozumiejąc to  - nasze przedszkole, jak co roku, przystąpiło do ogólnopolskiej społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom".

W ramach "spotkań  z książką" nauczycielki we wszystkich grupach  codziennie, czytają dzieciom bajki. Do akcji włączają się również chętni rodzice, których zapraszają do przedszkola panie ze wszystkich grup, a także same dzieciaki. W tym roku odwiedzili nas także wyjątkowi goście, czyli osoby powszechnie znane

w środowisku lokalnym. Naszymi gośćmi byli ksiądz proboszcz

W. Dobrzański, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec J. Tarnowski, Pani Skarbnik M. Żugaj wraz z synkiem, Przewodniczący Rady Miejskiej S. Lolo, Prezes MPG w Połańcu Jacek Nowak, pani dyrektor Centrum Kultury i Sztuki

w Połańcu J. Juszyńska, Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, lekarz pani J. Dragon, policjant P. Zysk, pani intendent przedszkola K. Nepelska oraz pani dyrektor naszego przedszkola A. Kaniszewska.

Wszystkie spotkania dla dzieci miłym i radosnym doświadczeniem. Z wielkim skupieniem nasi przedszkolacy wysłuchali każdą czytaną bajkę.

Po zapoznaniu z utworem , przeprowadzona była krótka rozmowa o przygodach bohaterów. Dzieci chętnie opisywali własnymi słowami zdarzenia, a następnie wykonują pracę plastyczną na wybrany przez siebie fragment z utworu literackiego. Książki dobieramy tak, by treścią odpowiadały możliwościom i zainteresowaniom dzieci.

Na zakończenie dzieci wręczyły każdemu miłemu gościowi laurkę, w ramach podziękowań za mile spędzony czas.

Dzieci z grupy "Kotki" uczestniczyły także w zajęciach zorganizowanych przez panie G. Kamińską i M. Myślak z świetlicy szkolnej "Pszczółki" w Szkole Podstawowej w Połańcu. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawach

i pracy plastycznej przygotowanej przez te panie. Podczas zajęć została oczywiście przeczytana bajeczka, która bardzo podobała się dzieciom.

Włączając się w kampanię "Cało Polska czyta dzieciom" również wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu.