Układ nerwowy człowieka nieustannie odbiera bodźce ze świata zewnętrznego. Zajmuje się on również przetwarzaniem bodźców docierających do naszego ciała. Warto zauważyć, iż te procesy zachodzą w znacznej mierze  poza naszą kontrolą.  Zaburzenia integracji sensorycznej powstają wtedy gdy nasz układ nerwowy nieprawidłowo odbiera sygnały bądź nieprawidłowo je organizuje. Twórczyni teorii Integracji Sensorycznej A. Jean Ayres  zajmowała się zagadnieniami dotyczącymi wpływu zaburzeń Integracji Sensorycznej na osiągnięcia szkolne oraz codzienne życie dziecka (Ayres A.J.. – „Sensory Integration and the Child” – WPS, Los Angeles 1991).

Wyróżniła (oprócz zmysłu węchu, smaku, słuchu, wzroku) systemy zmysłowe które mają ogromny wpływ na Integrację Sensoryczną:

• zmysł dotyku – służy odbiorowi i różnicowaniu wrażeń czuciowych z powierzchni skóry
  • zmysł przedsionkowy (nazywany też błędnikowym), odbiera siłę grawitacji, umożliwia przeciwstawianie się jej i zachowanie równowagi przy zmianach pozycji ciała
  • zmysł propriocepcji – inaczej czucie głębokie, to odczuwanie siebie, bodźce dochodzące z mięśni i ścięgien
  • jego bardziej subtelna formę stanowi zmysł kinestezji, dzięki któremu czujemy wykonywane ruchy, ich siłę i zasięg.

integracja2

Na plakacie znajdują się różne zachowania oraz reakcje dziecka, które mogą świadczyć o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego. Są to tylko niektóre objawy, ale doskonale naprowadzają na sedno problemu.

Do stwierdzenia zaburzeń potrzebna jest:
- rzetelna diagnoza procesów przetwarzania sensorycznego przeprowadzona przez terapeutę integracji sensorycznej z uprawnieniami do diagnozowania
- objawy muszą być widoczne co najmniej 3 miesiące lub "od zawsze"
- objawy muszą mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka lub rodziny.

Na szczęście coraz więcej mówi się o Integracji Sensorycznej i dzieci coraz szybciej trafiają do specjalistów. A pamiętajmy - im szybciej, tym większe możliwości poprawy. Z zaburzeń SI się nie wyrasta - nie ma na co czekać...

Justyna Kuś-Mazur

Monika Mikoda