„Nie zwlekaj proszę, bo szkoda czasu

i na wycieczkę ruszaj do lasu (…)”.

B. Forma

W dniu 19.10.2021r. w  ramach dalszej realizacji projektu „Las tlen produkuje i przedszkolaków raduje” starszaki z Przedszkola Publicznego w Połańcu wzięły udział  w warsztatach leśnych pt. „Las to tlen i życie”. Fantastyczne zajęcia w lesie okalającym Kopiec Kościuszki w Połańcu poprowadziła Pani Joanna Drożdżowską - Leśnik z Nadleśnictwa Staszów.

Z inicjatywy Działaj Lokalnie - Przedszkole Publiczne w Połańcu od września realizuje projekt konkursowy „Działaj Lokalnie 2021r.” z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Aktywizacji i Rozwoju.

Celem plenerowych warsztatów leśnych było uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia lasu. Można śmiało stwierdzić, że była to swoista lekcja świadomości przyrodniczo-ekologicznej na świeżym powietrzu. W trakcie warsztatów, dzieci mogły utrwalić pewne informacje oraz znacznie wzbogacić swoją wiedzę. Pani Leśnik przypomniała dzieciom czym jest las oraz jakie są jego rodzaje. Podczas spotkania nie zabrakło informacji na temat zwierząt żyjących w lesie, ich śladach i zwyczajach, jak również o darach jakie daje nam to miejsce. Pani Leśnik opowiedziała o roślinności występującej w lesie, przypomniała jak należy się w nim zachowywać oraz jak o niego dbać. Szczególną uwagę prowadząca zwróciła na rolę lasu w produkcji tlenu niezbędnego do życia. Przedszkolaki mogły również zobaczyć jak wiele rzeczy produkuje się z drzewa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały tych opowieści oraz brały w nich aktywny udział, wykazując się przy tym dużą wiedzą. Niemałe zainteresowanie wzbudziły przygotowane przez Panią Leśnik ilustracje, obrazki jak również naturalne okazy. Warsztaty upłynęły w świetnej atmosferze i bez wątpienia znacznie poszerzyły wiedzę o środowisku naturalno-przyrodniczym a także podniosły świadomość prozdrowotną i ekologiczną  naszych przedszkolaków.

P. Mazur

PP.2.Leśnik