„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz,

aż się zepsujesz.”

Jan Kochanowski

7 kwietnia 2014 r. z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji zdrowia (WHO)  obchodzony jest „Światowy Dzień Zdrowia”. Co roku jest wybierany temat przewodni z zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.  Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2014 są choroby przenoszone przez wektory.

Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Na świecie, przykładem chorób przenoszonych przez wektory są m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza, gorączka Q, malaria, gorączka zachodniego Nilu.
W Polsce to głównie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

W tym roku po raz pierwszy w naszym przedszkolu zorganizowano obchody „Światowego Dnia Zdrowia”. Nasze działania miały  na celu przybliżenie dzieciom tematyki zdrowotnej oraz zachęcanie do zdrowego stylu życia. Obejmowały wiele działań, aby w każdy z możliwych sposobów pokazać przedszkolakom a także ich Rodzicom, że zdrowie, to olbrzymia wartość, o którą trzeba nieustająco się starać.

Wszystkie nasze zajęcia w tym dniu poprzez zabawę, ćwiczenia, rozmowy i inne zaplanowane działania miały na celu promowanie zdrowego stylu życia. Podczas pobytu w przedszkolu realizujemy wychowanie „zdrowego” przedszkolaka. Już od pierwszego umycia rączek przed śniadaniem, poprzez wszystkie czynności realizowane przez cały dzień, które wprowadzamy zgodnie z ramowym rozkładem dnia w przedszkolu czy też nową podstawę programową wychowania  przedszkolnego. Po tych zajęciach dzieci wiedzą, że brak aktywności fizycznej, nieodpowiedni sposób odżywiania, palenie tytoniu wpływa niekorzystnie na zdrowie każdego z nas.

W ramach obchodzenia Światowego Dnia Zdrowia został również zorganizowany „Witaminowy Pochód”, podczas którego przekazywaliśmy mieszkańcom Połańca ulotki dotyczące zdrowego trybu życia.

Edukację zdrowotna dotyczącą Światowego Dnia Zdrowia skierowaliśmy również do rodziców przygotowując dla nich gazetkę informacyjną na temat Światowego Dnia Zdrowia- problemów zdrowotnych wynikających zchorób przenoszonych przez wektory.

Mamy nadzieję, że tak spędzony Światowy dzień Zdrowia na długo pozostanie w pamięci dzieci, a także na stałe wpisze się w kalendarz świąt przedszkolnych.