Aktualności

W tym roku Przedszkole Publiczne w Połańcu we współpracy z Elektrownią Enea przystąpili do realizacji  projektu „Przedszkolaki z Eneą o przyrodę i zdrowie dbają” w ramach którego odbędą się 4 działania. W dniu 18 kwietnia 2024 roku na scenie połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbyło się pierwsze działanie: XXIV Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”. Wzięło w nim udział 10 zespołów czyli 180 przedszkolaków w wieku 5,6 lat z Miasta i Gminy Połaniec oraz Gminy Pacanów.  Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Piotra Łojek. Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Z dużym zainteresowaniem występy oglądali zaproszeni goście: Pan Jacek Benedykt Nowak Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Enea Elektrowni Połaniec Katarzyna Masłowska-Bryk oraz Łukasz – Starsi Specjaliści do spraw Ochrony Środowiska, a także dyrektorzy, kierownicy, pracownicy placówek oświatowych z instytucji i zakładów pracy w naszym mieście i gminie, rodzice, opiekunowie i dzieci.

438082293 841623167991418 8761986856869484859 n

Tematyka ekologiczna jest jednym z priorytetów w połanieckim przedszkolu „Wszystkim nam  leży na sercu jak najlepsze przygotowanie każdego dziecka do szanowania przyrody, stąd treści wyśpiewane i wytańczone  na scenie przez najmłodszych, które uczą postaw ekologicznych” – powiedziała Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. „Jak Kapturek uczył dzieci, że w lesie się nie śmieci” zaprezentowały dzieci z grupy „Elfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1. Do występu przygotowały je Panie: Elżbieta Prajs, Marlena Kwapisz. Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego „Dom Ojca Gwidona Nr 1 i Nr 2” w Pacanowie reprezentowała wychowanka Nikola Kuchta, w utworze „Świat ma tyle barw”. Do występu Nikolę przygotowała Siostra Mariana Krzysiek oraz Siostra Ewelina Głód.  Grupa integracyjna „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowała spektakl pt. „Na ratunek Ziemi”. Dzieci do występu przygotowały Panie nauczycielki: Monika Mikoda, Bożena Laska, Justyna Kuś-Mazur. Następnie sceną zawładnęły wychowankowie z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Ratajach Słupskich  - grupa „Kotki” w repertuarze: 1 grupa zaprezentowała utwór „Mali strażnicy przyrody”,  2 grupa: „Dobre rady na odpady”. Dzieci do występu przygotowały Panie: Agata Wilk, Katarzyna Stachowiak. Duże brawa za swój występ otrzymały dzieci z grupy „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 2 za program artystyczny „Taniec dla Ziemi”, do występu przygotowały przedszkolaków Panie Joanna Kicińska, Monika Liśkiewicz. Grupa „Mali Odkrywcy” z Przedszkola Publicznego im. Świętego Jana Pawła II w Ruszczy zaprezentowała program artystyczny pt. „Zielona wróżka i jej magiczna moc”. Program przygotowany został pod kierunkiem Pani Alicji Śmiszek. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej  im. T. Kościuszki w Połańcu zaprezentowały program artystyczny pt. „Woda - największy skarb”. Wychowanków  przygotowały Panie: Karolina Łukaszek oraz Agnieszka Malińska. Montaż słowno-muzyczny pt. „Eko żabki” przedstawiła grupa „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Do występu przygotowały je Panie: Wioletta Żak, Paulina Mazur. Oddział Przedszkolny czyli grupa „Wesołe Smyki” ze Szkoły Podstawowe w Zrębinie przedstawiła  widowisko artystyczne „Ekologia to jest wszystko, dbaj o swoje środowisko!”.  Małych aktorów przygotowały Panie: Katarzyna Wojdan, Małgorzata Podsi, Marzena Hałońska. Dziesiąty zespół jaki wystąpił to grupa „Smerfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Przedstawienie nosiło tytuł „Zielona bajka”. Dzieci przygotowały Pani Urszula Kaszuba oraz Pani Monika Szywała.

F2 Średni

Dodaj trochę treści 1

„Wielkanoc nadchodzi, więc życzyć nie szkodzi…”
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób
Wraz z nadchodzącą Wielkanocą, przedszkola przygotowują się do świątecznych obchodów, wprowadzając zarówno dzieci jak i całą społeczność w atmosferę radości i tradycji związanych z tym wyjątkowym świętem. Jak co roku wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, dzieci z połanieckich przedszkoli wraz z barwnym kogucikiem i gaikiem wielkanocnym, wyruszyły ulicami miasta życząc wszystkim Wesołego Alleluja!
Zgodnie z tradycją, przy dźwiękach radosnych przyśpiewek dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz „Smerfy” z Filii nr 1 wraz z Panią Dyrektor Anną Kaniszewską oraz wychowawcami, kultywując świąteczne zwyczaje odwiedziły zaprzyjaźnione placówki. W barwnych strojach, ze śpiewem na ustach obie grupy przekazały wielkanocne życzenia w instytucjach takich jak: Bank Spółdzielczy, Ośrodek Sportu i Rekreacji – Pływalnia „Delfin”, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Enea Elektrownia Połaniec, Enea Bioenergia, Urząd Miasta i Gminy, Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa, Firma Polprzem. W barwnym korowodzie starszaki odwiedziły również swoich najmłodszych kolegów ze Żłobka „Kraina Malucha”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowane programy artystyczne, przepełnione ludowymi przyśpiewkami i tańcami. Przy okazji składania życzeń, mali artyści wręczyli zebranym symboliczne świąteczne upominki. W podziękowaniu za piękne występy, dzieci otrzymały od zgromadzonych gromkie brawa oraz słodkie podarunki, za które serdecznie dziękujemy.
Zwyczaj chodzenia z wielkanocnym kogucikiem, utwierdził nas w przekonaniu jak ważne jest pielęgnowanie zwyczajów, tradycji i kultury. Z okazji zbliżających się świąt „zdrowia, szczęścia winszujemy…”.
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY!
P. Mazur