Ale kiedy dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, wtedy nagle wychodzi z nich cała siła.

Nawet poniżej drugiego roku życia (…) mogą przejść kilometry. Maria Montessori, 2014, Odkrycie dziecka.

384252490 721849779968758 8870107939029221836 n

Przy blasku październikowego słońca w leśnej scenerii pod Kopcem Kościuszki w Połańcu, dnia 11.10.2023r. odbyły się „Podchody Kosynierskie”. Ich celem było promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach outdoorowych. W grze terenowej uczestniczyły dzieci z najstarszych grup przedszkolnych, Rodzice oraz nasz przyjaciel z Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Pan Konstanty Michorowski.

384203015 721849659968770 1181323616645475269 n

Wszyscy uczestnicy „Podchodów Kosynierskich” spotkali się przed przedszkolem, aby przejść długim korowodem na Kopiec Kościuszki. Na miejscu spotkanie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem uczestników przez panią Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu Annę Kaniszewską. Następnie pan Konstanty Michorowski zaprezentował strój kosyniera. W podchodach brało udział 5 drużyn i każda z nich miała za zadanie odnaleźć jeden zaginiony kosynierski atrybut: czapkę, kosę, torbę-chlebak, pas oraz buty. Losowanie kopert rozstrzygnęło, która grupa szuka jakiego elementu. Każda grupa szła wyznaczonym szlakiem, na którym napotykały leśne postacie. Poszukiwania ukrytych w lesie przedmiotów dostarczyły dzieciom wiele radości.

Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą o lesie rozwiązując zagadki, układały puzzle, segregowały i konstruowały z materiału przyrodniczego, uczestniczyły w ćwiczeniach i zabawach ruchowych w terenie. Poprawne rozwiązanie zadań stanowiło wskazówkę i warunek przejścia do następnego stanowiska.

Poszukiwania ukrytych w lesie przedmiotów dostarczyły dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem a także dużym zaciekawieniem wykonywały wszystkie zadania. Na koniec zintegrowała nas wspólna zabawa w dużym kole i rytmiczne tańce. Priorytetem „Podchodów Kosynierskich” było stwarzanie okazji do bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz poszerzenie wiedzy historycznej. Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę.

Joanna Kicińska