Dodaj trochę treści 1

„Wielkanoc nadchodzi, więc życzyć nie szkodzi…”
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób
Wraz z nadchodzącą Wielkanocą, przedszkola przygotowują się do świątecznych obchodów, wprowadzając zarówno dzieci jak i całą społeczność w atmosferę radości i tradycji związanych z tym wyjątkowym świętem. Jak co roku wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, dzieci z połanieckich przedszkoli wraz z barwnym kogucikiem i gaikiem wielkanocnym, wyruszyły ulicami miasta życząc wszystkim Wesołego Alleluja!
Zgodnie z tradycją, przy dźwiękach radosnych przyśpiewek dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz „Smerfy” z Filii nr 1 wraz z Panią Dyrektor Anną Kaniszewską oraz wychowawcami, kultywując świąteczne zwyczaje odwiedziły zaprzyjaźnione placówki. W barwnych strojach, ze śpiewem na ustach obie grupy przekazały wielkanocne życzenia w instytucjach takich jak: Bank Spółdzielczy, Ośrodek Sportu i Rekreacji – Pływalnia „Delfin”, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Enea Elektrownia Połaniec, Enea Bioenergia, Urząd Miasta i Gminy, Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa, Firma Polprzem. W barwnym korowodzie starszaki odwiedziły również swoich najmłodszych kolegów ze Żłobka „Kraina Malucha”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowane programy artystyczne, przepełnione ludowymi przyśpiewkami i tańcami. Przy okazji składania życzeń, mali artyści wręczyli zebranym symboliczne świąteczne upominki. W podziękowaniu za piękne występy, dzieci otrzymały od zgromadzonych gromkie brawa oraz słodkie podarunki, za które serdecznie dziękujemy.
Zwyczaj chodzenia z wielkanocnym kogucikiem, utwierdził nas w przekonaniu jak ważne jest pielęgnowanie zwyczajów, tradycji i kultury. Z okazji zbliżających się świąt „zdrowia, szczęścia winszujemy…”.
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY!
P. Mazur

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki...”
E. Budryk
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób i drzewo
Ach! Co to był za dzień ….21 marca czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Słońce świeciło ciepłymi, wiosennymi promieniami prosto w okna naszego przedszkola. Był to szczególnie radosny i kolorowy dzień. Żegnanie zimy i przywitanie wiosny związane jest bowiem z miłymi przeżyciami wszystkich przedszkolaków i dzieci ze Żłobka „Kraina Malucha” w Połańcu. Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją, do tego by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się do życia przyroda.
 Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób i drzewo
Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym pochodem w poszukiwaniu Pani Wiosny. Wierszykami, wesołymi piosenkami i skocznymi tańcami zachęcały ją do przyjścia. Po powitaniu długo wyczekiwanej pory roku i pożegnaniu Pani Zimy z uśmiechami, wesołym korowodem powróciły do swoich sal.
Cieszymy się, że w taki radosny sposób mogliśmy przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wszystkich dzieci i wychowawców, wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią przyjdą ciepłe dni, które pozwolą na spacery, wycieczki i wesołe zabawy na palcu zabaw.

A. Janicka
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, zabawka dla dzieci i drzewo
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Przedszkolu Publicznym w Połańcu dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach plecenia koszyków.
Warsztaty poprowadził Przyjaciel Przedszkola Pan Konstanty Michorowski oraz Pan Stefan Iskra, który podzielił się swoją pasją jaką jest wyplatanie koszyków.
Wszyscy pracownicy postarali się aby powstała wystawa różnych wyrobów z wikliny co wzbudziło u dzieci duże zainteresowanie i ciekawość.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że wiklina jest gatunkiem wierzby, która w wierzeniach ludowych reprezentowała obfitość ze względu na swój szybki wzrost i umiejętność „odradzania się”. Plecionkarstwo towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych i w Polsce zostało wpisane na Krajowa Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dnia 10 lipca 2018 r.
Podczas warsztatów dzieci zobaczyły jak powstaje koszyk z witek wiklinowych. Każdy miał możliwość zaplecenia swojej witki i przyczynić się do powstania wspólnego dzieła – wiklinowego koszyka.
Warsztaty okazały się bardzo atrakcyjną formą zdobywania wiedzy przez dzieci. Przekonaliśmy się, że wyplatanie wymaga skupienia, uczy cierpliwości a zapach wikliny przyciąga i stwarza magiczną atmosferę.
Serdecznie dziękujemy Panu Stefanowi i Panu Konstantemu za przybliżenie przedszkolakom dawnego, nieco zapominanego już zawodu jakim jest „Plecionkarstwo”.